heading

LOV OM KULTURMINNER

13.09.2007

Kjøretøy eller deler eldre enn 50 år, og med utenlandske kjøpere i k&osla...


Kjøretøy eller deler eldre enn 50 år, og med utenlandske kjøpere i kø? Da må du vite dette for å unngå å kriminalisere deg selv; Lov om Kulturminner gir et generelt forbud for salg/eksport av kjøretøy og deler over 50 år. All eksport av dette skal det søkes om tillatelse for. Det er Norsk Teknisk Museum (NTM) som anbefaler dette ovenfor myndighetene, så det er viktig at du tar kontakt med NTM om slikt salg er aktuelt. Men skal du bare på utenlandstur med ditt 50 år gamle kjøretøy kan du ifølge toll-myndighetene reise helt uten papirmølle av noe slag. Så lenge kjøretøyet ikke skal være ute av landet i mer enn 1 år, skal du ikke foreta deg noe i det hele tatt. I forskriften er det altså gjort unntak for opphold i inntil 12 måneder. Selvfølgelig er det mulig å likevel bli stoppet av en toller som ikke er oppdatert. Da er det bare å henvise til § 3 i Lov om Kulturminner, og gi bånn gass... "sakset fra lmk.no/LMKNytt";


« Tilbake